Blog & Haberler

Yolculuğa hazırlanın

Bir fotoğrafçılık macerasının hayalini mi kuruyorsunuz?

Şehirler

Bir şehrin hengâmesinde sembol yapılarında, mimarisinde büyüleyici bir şeyler vardır. Çoğu şehir fotoğralamak için kültür dolu tarihi bölgeler, detaylar, enerji dolu etkinliklere sahiptir. Hafta sonu bir şehir turu da yeni ülkeleri ziyaret etmenin en ulaşılabilir ve ekonomik yollarından biri ama gitmeden önce araştırma yapmanız gerek. Roma’ya yapacağınız bir kaçamak size mükemmel tatil fotoğraları olarak geri dönebilir ama zahmetinize değecek seyahat fotoğraları için aydınlatmayı ve mekânı iyi bilmeniz gerek. Aşırı hassas olduğumuz şu çağda, insanlar sırt çantaları ve büyük kameralar taşıma konusunda biraz ürkek o yüzden durdurulmaktan kaçınmak için politik atmosferden ve haklarınızdan haberdar olun. Gündüzleri çekecek çok fazla şeyiniz ve keşif yapmak için zamanınız olacak ama geceleri ortamın canlandığı zamandır. Tripodunuzu, hızlı portre ve geniş açılı lensinizi kapın ve alacakaranlıkta favori simgeleri, ticari merkezleri ve büyüleyici şehir manzaralarının etrafındaki ışık izlerini yakalamak için yola koyulun.

Doğa

Amazon’daki böcekler, Masai Mara’daki aslanlar ya da Skomer Adasındaki martılar olsun doğa nadiren sizin programınıza göre hareket eder bu yüzden en iyisi yerel halktan biraz yardım almaktır. Günlerinizi çekmek istediğiniz şeylerin ortaya çıkması ya da daha iyi olması için beklemekle harcayabilirsiniz ya da istediğiniz şeyleri nerde ne zaman bulabileceğinizi ve onların etrafında iken nasıl davranmanız gerektiğini bilen bir rehber tutabilirsiniz. Yerli rehberler iyi bir seçenek ama konu tekniğe ve teknik tuzaklara gelince pratik kazanmak için bonus olarak bir fotoğraf atölyesine katılmayı da düşünebilirsiniz. Profesyonel vahşi hayat fotoğrafçıları çoğunlukla yılın farklı zamanlarında aynı bölgelerde çekim yaparlar bu yüzden bölge hakkında çok fazla bilgisi vardır ve araştırma ve yerellerle irtibata geçme açısından işin zor kısmını halletmişlerdir. Yapmanız gereken şey mükemmel çekimler yapmak için en iyi şansa sahip olduğunuzu bilerek kameranızı elinize almak ve çekim yapmak. Yanınıza tele konventör ile 300mm veya 400mmlik uzun bir objektif alın ama kaçırmak istemeyeceğiniz yakın çekimler içinse 100mmlik bir makro lens oldukça ideal.

Her şey zamanlamayla ilgili

Ölü sezon olduğu için en ucuz biletleri yakalamak cazip olabilir ama bunu yapmadan önce fotoğraf fırsatlarını değerlendirmek için araştırmanızı yapın. Haşhaş tarlaları için İtalya’ya ya da laleleri için Hollanda’ya gitmek isteyebilirsiniz veya sıcaklar henüz kavurmuyorken bir Afrika safarisine çıkmayı tercih edebilirsiniz. Yapmayı planladığınız fotoğrafçılık tipine bağlı olarak yılın doğru zamanına karar verdikten sonra büyük ihtimalle ziyaret edeceğiniz yerin gün doğumu ve batımı saatlerini öğrenmeniz gerekecek böylece oraya ne zaman ulaşacağınıza ve dışarıda en geç ne kadar kalabileceğinize dair bir ikir edinmiş olursunuz. Bunun yanında eğer mevcut ise gelgit zamanları ve muhtemel hava durumu yanınıza neyi alacağınıza ve bir çekim zamanlaması yapmanıza yardımcı olacaktır. Nereyi fotoğralayacağınızı planlayın ya da yeni yerler için keşfe çıkın, yağmurlu günler yolculuğunuzu çok daha verimli bir hele getirecektir ve yağmur kendini gösterdiği zaman ideal koşullar için hazır olmuş olursunuz.

Başarıya hazır olun

Bırakın macera evde başlasın. Bir parça ürkütücü de olsa heyecan verici yeni yerlere bir seyahat planlayın – biliyorsunuz ki bir sürü fotoğraf potansiyeli olacak bu yüzden bu fırsatı kaçırmak istemezsiniz. Nereye gideceğinizi kararlaştırdıktan sonra, bir seyahat rehberi edinin: Yurtdışındaki yerler için Lonely Planet gayet ideal ama Cornwall, Scotland ya da Wales gibi İngiltere’deki yerlere bakıyorsanız harika fotoğraf noktaları bulmak için yerel fotoğraf forumlarını, turist aişlerini, 500px ve Flickr gibi fotoğraf paylaşımı yapılan sitelere bir göz atın. Kimse yeni mekânlar bulmak için çok uzaklara gitmeniz gerektiğini söylemiyor, Avrupa’ya uçuşlar şu günlerde sudan ucuzken ve egzotik yerlerin çekiciliği göz ardı edilemezken gene de etrafınızda ne olduğunu keşfetmeyi göz ardı etmeyin deriz. Eğer güvenli bir yere (güvenlik tartışılabilir) doğru yolculuğa çıkacaksanız, dışişleri bakanlığının yolculuk tavsiyelerini de takip edin.

Mimari

Taç Mahal’in yansımasıyla ya da New York’un Rockefeller Centre’dan çekilmiş hali gibi belli bir bakış açısından fotoğralanan bazı yerler vardır. Ama bir kere bu anahtar çekimlere sahip olduğunuzda yeni bakış açıları ve detaylar arayın, günün farklı zamanlarını ya da standartlardan uzaklaşmak için farklı odak uzaklıklarını deneyin. Simgesel bir yapıyı fotoğralarken, izin verildiğinden emin olun. Bazı binalar tripodları kısıtlarken bazıları fotoğraf çekmeyi tamamen yasaklar, bu yüzden haklarınızı bilin. Eğer içerdeyseniz, büyük ihtimalle iç mekânı fotoğralamak için ultra geniş açılı bir zum kullanmanız gerekecek ama mimari detaylarda zum yapmak için bir telefoto da işe yarayabilir. Eğer tripod kullanımına izin verilmiyorsa ışık seviyesini maksimuma çıkarmak için çoklu pozlama ve HDR özelliğini kullanın ama çok abartmayın. Bakış açınız her şeydir bu yüzden odak noktanızdan daha yukarısını almayı deneyin, bitişik binalardan paralel bakış açışları arayın ya da yaratıcı bir etki için bir ND iltre ile gökyüzünü de çekin. Birleşen dikey çizgilerin çekiminizi nasıl iyileştirdiğini ve engellediğinin farkında olun ve buna göre perspektiinizi ayarlayın.

Portreler

Yüzünüze çevrilmiş davetsiz bir objektif ya da elinde kamera birinin sizi takip ettiği hissi hoş değil bu yüzden yerel halka turistik yerler gibi davranmaktan sakının. Eğer karakterle dolu bir yüz dikkatinizi çekerse iznini alın ya da bir şeyleri değiş tokuş etmeyi önerin. Çoğu kişi zaten yardım sever olacaktır ve yerellerle iletişime geçmek onların hayatına dair bir ikir edinmek için harika bir yol. Onlarla iş birliği yaptığınız takdirde, gölgeye ya da ilginç bir ışık kaynağının oraya götürmeyi önererek çok daha iyi fotoğralar elde etmenizi sağlar. Kapılar koyu arka planlar elde etmek için idealdir ama renkli arka planları da hesaba katın. Gözlerine odaklanmak için tekil servo ve diyafram öncelikli modu kullanın alternatif olarak çevrelerindeki içeriği de eklemek için geri çekilin. Balıkçılar, çiftçiler, sanatçılar basitçe bilge bir deneyimin işaretleri değil midir? Yakından çekim yaparak, görüntüye biraz daha içerik eklemek ve çevresel koşulları yakalamak için daha geniş bir lense geçin. Çekimlerinizi stok fotoğraf olarak satmayı planlıyorsanız yayınlamak için de izin almanız gerektiğini unutmayın.

Yanına ne almalı

Yanınıza ne alacağınız konusunda mantıklı davranın ve ekipmanınızın hepsini yanınızda götürmek gibi bir düşünceye kapılmayın. Büyük ihtimalle ekipmanınızı çoğu zaman sırtınızda taşımanız ve valiz ağırlık sınırlandırması yüzünden hava yollarıyla uğraşmanız gerekecek o yüzden yanınıza alacaklarınız konusunda ölçülü olun. İyi bir sırt çantasının yanı sıra karbon iber bir seyahat tripodu alın – iç mekânları çekmeyi planlıyor ya da manzaraların altın anlarını yakalamak için bir zorunluluk. Kamera seçimine gelince, çoğu DSRL iyi bir iş çıkarır ama pro modeller daha ağır olmaya yatkındır – Giriş seviye kameralar daha iyi seçenektir. Daha küçük bir CSC ya da haif bir DSRL de düşünebilirsiniz, yedek olarak iki kamera taşıyabilir ve 50mmlik küçük bir lensle birleştirerek farklı çekim tekniklerini deneyebilirsiniz. Kamera ekipmanının dışında fotoğralarınızı yüklemek için bir laptop ve taşınabilir harici bir sabit disk alın eğer yoksa yedekleme için fazlasıyla yeterli hafıza kartı aldığınızdan emin olun. Pillerinizi şarj edebilmek için de bir iş adaptörü almayı unutmayın.

Manzaralar

Yurtdışına gittiğiniz zaman, eğer o yeri ilk kez ziyaret ediyorsanız en iyi bakış açılarını, günün en iyi zamanlarını ve kompozisyonlarını oraya varmadan önce öğrenmeniz gerek. Fotoğraf paylaşım sitelerini ziyaret edin, en çok fotoğralanan bakış açılarını keşfetmek için stok galerilerini araştırın ve hatta diğer fotoğrafçılarla irtibata geçin. Günün en iyi zamanları neredeyse her zaman gün doğumu ve batımı sırasıdır bu yüzden Photographer’s Ephemeris gibi uygulamaları kullanarak günü planlamaya değer. Yeni mekânlar keşfetmek için zaman ayırın ve o eşsiz bakış açısını yakalayın. Evinize çeşitli fotoğralarla gidebilmek için bir çanta dolusu teknik ve komposizyonla donanın. Örneğin bir çöldeyseniz detaylarla, kontrastla ve minimalist manzaralarla oynayabilirsiniz; kırsal bir bölgedeyseniz de olası sabah sisini, kıvrılan yolları ve ekin çizgilerini arayın. Masalsı manzaralar için, bir arkadaşınızdan daha etkili sonuçlar çıkarmak adına sahneye ölçek katabilmesi için uzağa gitmesini istemeyi deneyin.

Kültürü yakala

Seyahat etmek ülkeleri ve medeniyetleri birbirinden ayıran yabancı gelenekleri, kültürleri, yeni şeyleri deneyimlemek demek. Yolculuğunuzu anahtar kültürel etkinlikler etrafında planlamak fotoğralarınıza bir hava katacağı için oldukça mantıklı, diğer türlü eksik bir şeyler olacaktır. İspanya’nın La Tomatina festivali gibi Nepal ve Hindistan’ın ışık ve renk festivali mükemmel fırsatlar. Kültür sadece festivaller ve dini etkinliklerden ibaret değildir bunun yanında yemekleri, simgesel yapıları, günlük ritüelleri ve küçük detaylar da kültürü tamamlayan şeylerdir. Küba klasik Amerikan otomobilleri, devrimci karakterleri ve sigara içen yaşlı adamlarıyla ünlü neden gidip onları yakalamayı istemeyesiniz ki? Pazarlar kültürün izlerini, yerel halkı ve atmosferi görmek için mükemmel yerlerdir ama güvenli olduğu sürece insanları izlemek için burada biraz zaman geçirebilirsiniz. Uzun bir telefoto lens konunuz ve kendi aranıza biraz mesafe koyabilmeniz demek ama kalça hizasından çekim yapmak daha az rahatsızlık vericidir. Ama eğer birini göze çarpan bir şekilde fotoğralamak isterseniz mutlaka izin isteyin.

Panaroma çekin

Bazen 3:2lik bir çerçeve oranı bir sahnenin hakkını vermek için yeterli değildir işte böyle durumlarda bir panaroma çekebilirsiniz. Sağduyunuz görüş alanınızı maksimumuma çıkarmak için geniş açılı bir lens kullanmanızı söyleyebilir ama panaromik bir fotoğraf için NIKKOR AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G gibi bir telefoto lens kullanmayı deneyin, uzaktaki sahneyi sıkıştırmak için her kare için odak uzaklığını aynı tuttuğunuzdan emin olun. Her kareyi %30a kadar birbirinin üzerine bindirmeyi deneyin ve işinizi kolaylaştırmak için tutarlı bir dikey ya da yatay pozisyonda çekim yapın. Kameranızı tüm görüntüler arasındaki pozlamaların istikrarlı olması için manuel moda ayarlayın ve düzgün ve aşamalı çekimler için tripodu panaromik bir kafayla bağlayın. Gene tutarlılık açısından Daylight ya da özel bir Kelvin gibi önceden hazırlanmış bir kurulum için Beyaz Dengesini ayarlayın. Eğer tilt shift bir objektife sahipseniz harika bir görüş alanı elde etmek için kullanın. İşlemi Photoshopta Photomerge kullanarak bitirin.

Yabana gidin

Yurtdışında çekim yapan yaban hayatı fotoğrafçıları için en büyük zorluklardan biri zaman. Nadiren herhangi bir yerde bir ya da iki haftadan fazla zaman harcama lüksüne sahip olursunuz yani verimli bir seyahat için organize ve becerikli olmanız gerek. Yerel bir rehber tutmak ya da bir atölyeye katılmak fotoğraf fırsatlarınızı maksimuma çıkaracaktır. Bununla beraber eğer yalnız gidiyorsanız, önceden kapsamlı bir araştırma yapın. Çekmeyi dilediğiniz nesneleri bulmak için nereye gitmeniz gerektiği bilmeniz önemli. Ağırlık sınırlamaları yüzünden, tüm ekipmanınızı yanınıza alamayabilirsiniz – alacaklarınızı dikkatli bir şekilde seçmeniz gerek. Ben daima bir telezumun çok yönlülüğünden dolayı bir 80-400mm iyi bir seçenek olduğunu düşünürüm. Hızlı telefotolar büyük, ağır ve kullanışsız olabilir. Daha yavaş bir lens ise taşıması ve manevra açısından daha kolaydır ama eşitlemek için ISOyu yükseltmeniz gerekir. İdeal olarak daima ikinci bir kamera gövdesi kullanın. Eğer tek kameranıza erkenden herhangi bir arıza ya da hasar alırsa günün kalanını sinir bozucu bir şekilde ve boşuna harcamış olursunuz. Bir sürü hafıza kartı, bir laptop ya da taşınabilir bir sabit disk alın böylece günlük yedekleme yapabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın