Ekipmanlar

VR Nedir? VR Lens Neden Önemlidir?

Nikon’un Vibration Reduction olarak isimlendirdiği lens uzantısı olarak “VR” şeklinde gördüğümüz titreşim azaltma özelliğinden kısaca bahsedelim. VR önemlidir çünkü genellikle zoom lensler olarak bilinen telephoto lenslerde titreşimi azalttığı için daha keskin fotoğraflar elde etmenizi sağlar.

Lens tercih ederken özellikle uzun zoom lenslerde VR mutlaka tercih edilmesi gereken bir özelliktir. Nikon lenslerde nasıl VR ibaresi görüyorsak ve karşılığı titreşim azaltıcı anlamına geliyorsa, Canon lensler için bu kısaltma IS şeklindedir ve görüntü sabitleyici (Image Stabilization) olarak kullanılır. Biz Nikon Türk olarak Nikon lenslerde kullanılan VR özelliğinden devam edelim.

VR Özelliği Nasıl Çalışır?

Çok fazla teknik detaya girmeden anlatmak gerekirse VR (titreşim azaltıcı) hareket sensörlerini kullanarak hareketi önceden tespit ediyor. Fotoğrafın pozlanma aşamasında çeşitli araçlar kullanılarak tespit edilen bu hareket işleniyor.

Ne Zaman VR Kullanmalı?

VR açık olduğu durumlar için özellikle elde çekim yapıldığı zamanları öncelikli olarak belirtmeliyiz. Özellikle zoom lensler ile düşük enstantane hızıyla çekim yapılıyorsa VR mutlaka açık olmalıdır. Bunun için düşük enstantane hızında yaklaşık 1/2 – 1/15 gibi hızlarda zoom lens ile yapılan çekimlerde eğer fotoğraf makinası elde çekim yapılıyorsa titreşim azaltıcı (VR) açık bir şekilde mümkünse sürekli çekim modunda çalışılmalıdır. Buradaki amaç fotoğraf üzerindeki titreşimden dolayı oluşabilecek dalgalanmaları VR ile en aza indirmek ve sürekli çekim modunda en keskin fotoğrafı elde etmektir.

Tripod ile VR Kullanımı

Eğer Nikon fotoğraf makinenizi (Nikon Dslr) tripod ile kullanıyorsanız, kullandığınız lensteki VR durumunu kapalı konuma getirebilirsiniz. Burada önemli olan titreşim. VR titreşimi azaltan bir mekanizma olduğu için iyi sabitlenmiş bir tripod üzerinde rahatlıkla kapatılabilir. Hatta sakin bir havada VR olmadan yapılan uzun pozlamaların daha verimli sonuçlar verdiği söylenmektedir.

Rüzgarlı bir havada çekim yapacaksanız ve sallanan dengede olmayan bir tripod görüntüsü varsa, o zaman VR’ın size sağladığı titreşim azaltıcı kolaylıktan faydalanmanız gerekmektedir.

Yeni nesil uzun odaklı nikon lenslerin hepsi artık VR hatta zoom kilidi içeren VR II (VR 2) ile gelmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi özellikle uzun odaklı telephoto lenslerde tercihinizi mutlaka VR desteği olanlarda kullanmanızı Türk Nikon olarak tavsiye ederiz.

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın