Teknikler

Pozlama Telafisi Nedir? (Exposure Compensation)

Fotoğrafçılıkta pozlama telafisi nedir? İng. exposure compensation kelime bütününün karşılığı olarak yerleşmiş olan pozlama telafisi, kullandığınız fotoğraf makinesinin otomatik pozlamasının yanıldığı durumlarda kullanabileceğeniz ya da bir başka deyişle makinenin ışığa aldanıp hatalı ölçüm yaptığı durumlarda yapılan otomatik ölçüme müdahale edilmesine denir.

Pozlama telafisi genelde EV ile ifade edilir. EV teriminin karşılığı ise exposure value yani pozlama değeridir. Başlangıçta pozlama telafisi için EV değeri tüm makinelerde “0” sıfır üzerinde bulunur. Pozlama telafisi için makinenin kendi ölçümlerine ne kadar karışılmak isteniyorsa + veya – yönde basamaklarla düzeltmeler yapılır.

pozlama-degerleri-telafi

Kompakt fotoğraf makinelerinde EV değeri +3 ile -3 arasında değişirken, DSLR fotoğraf makinelerinde bu değer +5 ile-5 arasında değişebilmektedir.  1/2 veya 1/3 basamaklarla pozlama telafisi yapılabilir.

Bunun için Nikon fotoğraf makinenizde pozlama telafisi düğmesine basıp tekeri çevirmeniz yeterli olacaktır.

Pozlama Telafisi Nedir? (Exposure Compensation)

pozlama-telafisi-nedir-exposure-compensation

Fotoğraf çekim tekniklerinin başında gelen ve fotoğraf terimlerinin ISO ve diyafram ile 3 temel bileşeninden birisi olan enstantane ile sensöre düşen ışığı kontrol etmeye çalışırız. Bazen karda ya da plajda ışığın bizi aldattığı durumlarda pozlama değerini değiştirerek az veya fazla pozlanmış bir fotoğrafı belli basamaklarla düzeltebilir, pozlama telafisi yapmış olursunuz. Buradaki amaç çekilen fotoğrafta doğru miktarda ışığı doğru sürede içeri alabilmek ve akabinde doğru pozlama yapmış olmaktır.

Peki siz bugüne kadar çektiğiniz fotoğraflarda Pozlama Telafisi butonunu hiç kullandınız mı?

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın