Fotoğraf Teknikler

Fotoğraf Çekmeye Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Fotoğraf Çekmeye Yeni Başlayanlar İçin İpuçları! İhtiyacınıza göre nasıl bir makina alacağınıza sonunda karar verdiniz ve fotoğraf çekmeye başlayacaksınız. O zaman fotoğraf çekmeye başlamadan önce bu yazımızı mutlaka okuyun sizin için bazı ipuçları hazırladık.

Özellikle yeni başlayanlara yardımcı olmak amacıyla, bazı fotoğrafçılık ipuçlarını vermek istiyoruz. Fotoğraf çekmeye henüz yeni başlıyorsanız ve bu konuda çok fazla tecrübeniz yoksa bu yazı sizin için oldukça faydalı olabilir.

Fotoğraf Çekmeye Yeni Başlayanlar İçin İpuçları – Ekipman

  • Bütünleşin: Herşeyden önce fotoğraf çekmeyi severek yapın. Nikon’unuzla bütünleştiğiniz zaman çok iyi kareler çıkaracaksınızdır. Unutmayın makinanız ne kadar üst seviye ve özellikle dolu olsada fotoğrafı çeken sizlersiniz. Unutmayın fotoğraf parayla çekilmez.
  • Fotoğraf makinenizi tanıyın: Makinanızın kullanım kılavuzunu bir değil birkaç kere okuyun. Okurken makinanız üzerinde öğrendiklerinizi mutlaka uygulayın. İnanın her okuduğunuzda farklı bir özellik keşfedeceksiniz. İnternette makinanızla ilgili yapılan incelemeleri ve karşılaştırmaları okuyun, anlamaya çalışın. Çektiğiniz fotoğrafları inceleyin, makinenizi tanımadan fotoğraf çekmeye başlarsanız fotoğraf çekme sevdanız başlamadan bitebilir.
  • Lensinizi tanıyın: Lensinizin sınırlarını ve en iyi performans gösterdiği değerleri çok iyi bilmelisiniz. Hangi aralıkta en keskin değerleri verdiğini, hangi değerlerde distortion oluşturduğunu bilmelisiniz. Zoom, prime, makro ve geniş açı lenslerin ne olduğunu ve nasıl iyi kareler çekilebileceğini öğrenmelisiniz. Sürekli lens alıp durmayın önce mevcut lensinizi çok iyi tanıyın.
  • Fotoğraf Makinesi Ekipmanları: Tripod,flaş, filtreler gibi fotoğraf çekmek için kullanılan yardımcı aksesuarların ne işe yaradığını ne amaçla kullanıldıklarını ve fotoğrafta nasıl sonuçlar doğurduklarını bilmelisiniz.

Fotoğraf Çekmeye Yeni Başlayanlar için İpuçları

  • Kafanızda çekin: Fotoğrafı makinanızla çekmeden, önce kafanızda çekin. Çekim sonrasında nasıl birşey görmek istediğinizi kendinize sorun ve makina ayarlarınızı buna göre yapıp deklanşöre basın.
  • Bol bol fotoğraf çekin: Sadece okuyup inceleyerek bir yere varamazsınız. Okuduklarınızı mutlaka uygulamanız gerekmektedir. Üşenmeden, sıkılmadan fotoğraf çekin, çektiğiniz fotoğrafları daha sonra inceleyin, neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı kendinize sorun. Bir sonraki çekimlerinizde mutlaka iyileşmeler göreceksiniz.
  • Paylaşın: Eleştiriye açık olun ve çekmiş olduğunuz fotoğrafları internette paylaşın. Diğer fotoğraf severlerin yorumlarını alıp kendinizi eksik konularda iyileştirmeye çalışın.
  • Gözlemleyin: İnternette, dergilerde, gazetelerde gördüğünüz fotoğrafları okumaya çalışın. İncelediğiniz fotoğrafların hangi saatte ve nereden çekildiğini, çekilirken kullanılan diyafram, estantene ve ISO değerinin ne olduğunu tahmin etmeye çalışın. Siz olsanız o karede neyi daha iyi yapardınız düşünün.

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın