Teknikler

Güneş Işığını Difüze Edin

Güçlü güneş ışığı portre fotoğrafçılarının en büyük zorlayıcılarından biridir. Modelin gözlerini kısmasına sebep olmasının yanı sıra yüz bölgesinde sert gölgeler oluşumuna ve parlak alanların patlamasına da yol açar. Bu ışığı portrelerinizde etkileyici bir saç ışığı olarak modelinizin arkasından vererek de kullanabilirsiniz ancak bu teknikte modelinizin sırtını güneşe vermeniz gerektiği için çekim biraz zordur ve olasılıklarınızı sınırlar.

Parlak gün ışığında çekim yapmanın en iyi yolu bir difüzör kullanmaktır. Işığı yaymak, dağıtmak anlamına gelen difüze işlemi gören difüzörler güneş ile modelin arasına yerleştirilen ve böylece modele erişen ışığı difüze eden (yayan) yarı saydam panellerdir. Difüzör kullandığınız sürece yoğun güneş ışığının olduğu her mekânda çekim yapabilir, yumuşak ve dengeli yayılmış ışık sayesinde oldukça etkileyici sonuçlar alabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi difüzör kullanımı oldukça basittir: modelinizi sahnede istediğiniz yere yerleştirdikten sonra difüzörü modelle güneşin arasına tutarak yoğun güneş ışığının önünü keser, onu yayarsınız. Bunu yaparken kullandığınız açıya da dikkat etmelisiniz çünkü difüzörün açısı, içerisinden ne kadar ışığın geçeceğini etkiler.

Piyasada farklı boyut ve şekillerde difüzörler yer almakta. Büyük difüzörler daha geniş bir alanı difüze ettikleri için daha kullanışlıdırlar ama aynı zamanda daha pahalıdırlar. Ufak boyutlu olanları ise özellikle rüzgarlı havalarda tutuş bakımından daha kolaylık sağlarlar ama difüze ışığın modelin tamamına gelebilmesi için dikkatli bir biçimde tutulmaları gerekir. Çerçeveli difüzörlerden almayı düşünürseniz bunların panel boyutları çoğu markada reflektörlerle aynı boyutlarda olduklarından istediğiniz zaman difüzör panelini reflektör paneliyle değiştirebilirsiniz.

Son olarak şunu da belirtmeliyiz: difüzörlerde kullanılan malzemeler ışığı durdurma kapasitelerine göre farklı yoğunluklarda üretilirler. Çerçeveli difüzör kullanırsanız ihtiyacınıza uygun yoğunlukta olanı takıp çıkartabilirsiniz. En popüler difüzörler üçte-iki ila 1.5-stop yoğunluklarında olanlardır.

 

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın