Fotoğraf

Farklı bakış açıları deneyin

Çarpıcı şekiller, keskin köşeler, akıcı görünen kıvrımlar, güçlü renkler, dikkatten kaçması mümkün olmayan açılar, bakışlarınızı yakalayan desenler, akıllıca tasarlanmış yansımalar, sıra dışı ışıklandırma… Modern Mimarî, sayısız unsurun ustalıkla bir araya getirilmesidir; modern mimarî, yaratıcılık konusunda en iyi olan tasarımları, en son teknoloji ve malzeme bilimini bir araya getiriyor. Bunun sonucunda da bize, içinde çalışabileceğimiz, yaşayabileceğimiz, oyun oynayabileceğimiz, alış-veriş yapabileceğimiz, fotoğraf çekebileceğimiz ve işlevsel olan sanat eserleri sunuyor.

Mimarînin bütün biçimleri, üzerlerinde durmaya değer konulardır. Harika bir katedralin veya harap hâlde bulunan bir kalenin büyüsüne kim kapılmaz? Bununla birlikte biz, eski yapıları aslına uyun bir şekilde yorumlamak ve fotoğralamak eğilimindeyiz. Ama modern mimarî bizi yaratıcı keşiler yapmaya teşvik etmekte; fotoğraf sanatı açısından kullanabileceğimiz ve neredeyse sonsuz sayıda olan olasılıklar sunmaktadır. Geniş açılı bir mercekle bütün bir binanın fotoğrafını çekmişken, biraz sonra bir tele zoom objektile, aynı binadan karakteristik bölümleri veya detayları görüntüleyebilirsiniz. Bir bina, gece veya gündüz, dışarıdan veya içerden çekilmiş olan düzinelerce farklı görselin kaynağı olabilir. Modern Mimarîyi fotoğralıyorsanız, sizi bağlayan herhangi bir kural yoktur. Yapmanız gereken tek şey, hayal gücünüzün şaha kalkmasına izin vermek ve sonrasında neler olabileceğini görmektir!

Binaların yüzeyinde oluşan yansımalar sizin dostunuzdur. Gün ortasında ve bol ışıklı bir yerde fotoğraf çekmek sizin işinizi zorlaştırmak yerine, size avantaj sağlayan bir durumdur. Çünkü bol ışık zıtlıkları öne çıkarır ve derin gölgeleri biçimlendirir. Bu durumda da konu olarak seçtiğiniz binanın dinamizmini daha da görünür hâle getirir. Modern mimarîye ait yapılar, şafakta da harika görünürler. Bu vakitlerde gökyüzü, yumuşak ışık veren kocaman bir kaynak gibidir ve bu ışığın renkleri, çelik ve cam gibi ışığı yansıtan yüzeyler tarafından toplanıp-yansıtılırlar. Günışığı, güne veda ederken, sabırlı olup, bu sürece eşlik ederseniz, aydınlatmayı gittikçe zayılayan güneş ışıklarından devralan yapay ışıklandırmanın da paletinize yeni renk tonları eklediğini görebilirsiniz. Karışık ışık kaynaklarıyla baş edebilmek için otomatik beyaz ayarı(Auto White Balance) seçeneğini kullanın ve RAW modunda çekim yapın. Bu şekilde çekim yaparsanız, daha sonra bu fotoğrafın içindeki renklerle oynayıp, onları dengeleyebilirsiniz.

Modern mimarîye ait binaların fotoğralanmalarında, kompozisyon hayatî bir öneme sahiptir. Bu tür binaların tasarımında her bir unsurun ve farklı şeylerin nasıl bir araya getirileceği konusunda kafa yorulmaktadır. Dolayısıyla siz de bir binanın hangi bölümünü ön plana çıkartmak istediğinizi önceden belirlemelisiniz. Tırabzanlardaki desenleri, spiral şeklinde tasarlanmış olan merdivenleri, pencere çerçevelerini ve tekrar eden desenlere sahip olan diğer şeyleri, soyut şekilleri ve renkleri arayıp-bulun. Çizgiler, sizin için olağan üstü ipuçları sağlayabilirler. Camlarda yer alan yansımalar da bir fotoğrafçı için dayanılmaz detaylar sunabilirler. Polarizasyon iltrenizi, istenmeyen yansımaları azaltmak için kullanmayı ihmal etmeyin yeter! Baş döndürücü bir şekilde yakınsayan düşey düzlemler elde edebilmek için, geniş açılı mercekler kullanarak ve alçak bir yerden veya kuş bakışı bir görüntü yakalayabilmek için yeterince yüksek bir yerden çekim yapın. Çok katlı otoparklar size harika bakış açıları sunarlar. Çalıştığınız ois de yüksek bir binadaysa, bina idaresinden izin alıp çatıdan veya en üst kattaki oisin penceresinden çekim yapabilirsiniz.

Modern mimarî, sadece binalar anlamına da gelmiyor; aynı zamanda köprüler, anıtlar ve sokak mobilyaları da size inanılmaz derecede ilham verebilirler. Bu konuda geniş düşünmeye çalışın. Aynı şey sizin kullanmakta olduğunuz kit için de geçerlidir. Dijital bir SLR veya kompakt sistem fotoğraf makinesi ideal araçlardır. Elinizdeki kompakt bir cihaz ve hatta cep telefonunuzun kamerası bile sizi, daha önce denememiş olduğunuz farklı bir yaklaşımı denemeye teşvik edebilir ve bu da bir fotoğrafçı için iyi bir şeydir. HDR, kızılötesi, siyah-beyaz veya dijital düzenlemeler gibi, yeni yaratıcı teknikler denemekten çekinmeyin. Çevrenizde bulunan en dikkat çekici binayı seçin ve işe koyulun.

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın