Fotoğraf Teknikler

Uzun Pozlama Nedir? En Güzel Uzun Pozlama Fotoğraf Örnekleri

Uzun pozlama nedir? sorusunun cevabını verebilmek için pozlama süresine ve ışığın etkisine bakmamız gerekiyor. O zaman uzun pozlama nedir tanımlayalım. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda doğru pozlamayı sağlamak üzere, perdenin daha uzun süre açık tutulması ile yapılan çekime uzun pozlama diyoruz 

Bunun için enstantane hızına ve enstantane hızının fotoğrafı nasıl etkilediğine bakmamız gerekecektir. Eğer uzun pozlama nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ve yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar nedir diye düşünüyorsanız bu yazı tam size göre. Enstantane hızının fotoğrafçılıktaki karşılığı ise diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağı, yani fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığımız anda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süredir.

Uzun pozlama karanlık bir ortamda bir nesnenin üzerine düşen ışığın sensöre aktarılmasıdır. Öncelikle buna fotoğraflarda gördüğümüz, hafif ışıkta hareket eden bir objenin yaymış olduğu hareket hissinin mevcut ışığın hüzmeleriyle fotoğrafa aktarımı diyebiliriz. Sonrasınd uzun pozlama yaparken; ortamın ışığına göre süreyi daha da uzatmak için diyafram değerini kısmak ve ISO değerini en düşüğe getirmek doğru olacaktır. Sonuç olarak temiz, grensiz, güzel, uzun pozlama fotoğraflar elde edersiniz.

Uzun pozlama yaparken en önemli konulardan birisi enstantane hızıdır. Enstantane hızlarını 30sn ile 1/8000 aralığında ele alırsak (detaylarını enstantane hızı yazısında ayrıntılı bulabilirsiniz) uzun pozlama aşamasına gelmiş ve artık ışığın azaldığı elde çekim sınırı genel olarak 1/15 gibi ifade edilmektedir. Bu sınırdan 30sn ve üzeri bulb modda çekilmiş uzun pozlama fotoğraflar ise çeşitli şekilde karşımıza çıkmaktadır.

En Güzel Uzun Pozlama Fotoğraf Örnekleri

Uzun pozlama fotoğraflar örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Şelale

Uzun Pozlama: 30sn, ISO:100, Diyafram:18mm@f/2.8

Image by John A Ryan

Deniz Feneri

Uzun Pozlama: 114sn, ISO:200, Diyafram:10mm@f/7.1

Havai Fişek

Uzun Pozlama: 10.9sn, ISO:400, Diyafram:22mm@f/25

Image by MumbleyJoe (Tyler)

Gökyüzü ve Yıldızlar

Uzun Pozlama: 1 saat

Image by c@rljones

Lunapark Dönen Tekerlek

Uzun Pozlama: 20sn, ISO:100, Diyafram:17mm@f/22

Image by Sara Heinrichs (awfulsara)

Akan Su

Uzun Pozlama: 2-5dk

Image by Sara Heinrichs (awfulsara)

Otoyol Hız Çizgileri

Uzun Pozlama: 5sn, ISO:50, Diyafram:37mm@f/8

Image by Sara Heinrichs (awfulsara)

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın