Fotoğraf

Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken konuları ya da bir başka deyişle fotoğraf çekim aşamasındaki belki de ilk eylemi gerçekleştirmenizi sağlayan deklanşöre basma aşamasında kendinize sormanız gereken soruları listelemeye çalışacağız.

Fotoğraf çekme becerimizi geliştirdikçe ve yapılmaması gereken notlara dikkat ettikçe ve farklı yöntemler geliştirdikçe daha yaratıcı bakmaya başlıyoruz. Birçoğumuz fotoğraf çekerken, her kareyi oluşturma aşamasındaki farklı duygularımızı ve bakış açımızla oluşturduğumuz kompozisyonu, teknik becerilerimizle birleştirip ilgili fotoğrafı ortaya çıkarıyoruz.

Fotoğrafçı gözüyle bakabilmek ya da fotografik bir bakış açısına sahip olabilmek elbette zaman isteyen ve uğraş gerektiren bir süreç. İyi ve güzel fotoğraf çekmek zaman istediği gibi bu süreç herkes için değişken olabiliyor. Bu yazıda sizlere basit bir şekilde fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenleri aktarmaya çalışacağız.

Fotoğraf Çekerken Sorulması Gereken Sorular

Aşağıdaki belirli maddelerde fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenlerin yanısıra, belirlediğiniz konuyla iletişim kurma yöntemleri, anı yakalama ve kompozisyon oluşturma aşamasında kendinize sormanız gereken bazı önemli soruları bulabilirsiniz.

Fotoğrafımın Konusu Nedir?

Fotoğraf çekerken belki de bizi teşvik eden en önemli nedenlerden birisi yani makineyi gözümüze götürüp ya da LCD ekrandan bakmamıza sebep olan, o an’ı gördüğümüzde ortaya çıkan ve herkes için farklı oluşan “konu” kısmıdır. Belki de deklanşöre basmadan kendinize sormanız gereken ilk sorulardan birisi sizi fotoğrafı çekmeye teşvik eden nedeni sorgulamanız olacaktır. Bu kimisi için çeşitli geometrik şekillerden oluşan desenler, kimisi için sadece durağan ve güzel gözüken bir obje ya da kimisi için yaşadığı şehri anlatan insanlardan oluşan bir sokak kompozisyonu olacaktır. Hangisi olursa olsun “Ben bu fotoğraf için bir konu belirledim mi?” sorusunu sorduğunuzda eğer kadrajınıza giren öğeler belirlediğiniz konu için size rahatsızlık veriyorsa emin olun fotoğrafınıza bakan kişilere de aynı rahatsızlığı verecektir.

Fotoğrafımın Konusunu En İyi Nasıl Ortaya Çıkarabilirim?

Birinci soruda fotoğraf çekerken konunuzu belirlediniz. Şimdi sıra ikinci soruya fotoğrafınız için belirlediğiniz konuyu en iyi şekilde ifade edebileceğiniz detaylara sahip misiniz? Konu içerisinde konumlandırdığınız öğeler, fotoğraf teknikleri açısından yeterli ışığa sahip mi? Ya da mevcut çizgileri kullanmak konusunda ekstra bir çaba sarfedilebilir mi? Konuya uzaklığınız nasıl? gibi soruları sormanın tam sırası. Bu noktada fotoğrafınızda odaklandığınız öğeyi öne çıkarabileceğiniz yer nasıl olmalı? Ortada, yanda ya da alan derinliğini nasıl kontrol etmeliyim?

Makinemin Ayarları Bu Fotoğraf için Ne Kadar Uygun?

Fotoğraf makinenizdeki ayarlara geçmeden önce net ve keskin fotoğraf çekmenin altın kuralı fotoğraf makinesini doğru tutmanızla başlamaktadır. Ardından vizörden bakarken seçtiğiniz netleme noktalarının, fotoğrafın konusu için seçtiğiniz objelere odaklanmış olması gerekmektedir. Elbette ISO, diyafram, enstantane hızı gibi konuları dikkate alıp fotoğraf çekerken doğru pozlama yapabilmek için maksimum özeni göstermeniz gerekmektedir.

Bu Fotoğraf O An’ı Sizin Düşündüğünüz Gibi Yansıtıyor mu?

Gözümüzle gördüğümüz an ile o an için kafamızda oluşturduğumuz kompozisyonu fotoğraf çekerken yansıtmak her zaman hissedilen şekilde olmayabilir. Bunun içerisinde maalesef yukarıda belirttiğimiz teknik detayları yeteri kadar uygulayamamak ve kimi zaman da aslında o anın o fotoğrafı çekmek için uygun olmadığı zamandan kaynaklanmasıdır. Eğer çekmeye çalıştığınız fotoğraf o an ile ilgili bir duyguyu aktarmaya çalışıyorsa ve bunun için sizin güneşe ihtiyacınız varsa o zaman güneşli bir havada bunu denemeniz gerekir. Elbette her zaman kafamızdaki hikayeyle çevresel faktörleri eşleştiremeyiz ancak bunun oluşmadığı zamanı gördüğümüz, yorumladığımız anlarda belki de deklanşöre basmamak ve çöp bir fotoğraf üretmemek daha doğru olacaktır.

Fotoğraf çekerken sorabileceğiniz veya öncesinde dikkat edebileceğiniz çok fazla detay üretebiliriz ve muhtemelen hepimiz o an için fotoğraf çekerken saniyede sayısız bileşeni gözden geçirip fotoğrafımızın istediğimiz detaylara, konu bütünlüğü ve teknik zenginliğe ulaşmasını arzu ediyoruz. Belki de bu maddelerden önce içinde bulunduğumuz bu dijital dünyada fotoğraf çekerken sorabileceğiniz en önemli soru “ben bu fotoğrafı neden çekiyorum” olacaktır.

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın