Teknikler

Basit soyut görseller yaratın

Fotoğrafçılığın bana kattığı en önemli şey, çevremdeki basit nesneleri bile farklı soyut kompozisyonlar biçiminde görmemi sağlamasıdır. Kâğıtlar her zaman elimizin altında bulunan ve gün içinde birçok kez bir şekilde karşılaştığımız nesnelerdir. Fakat bunlara estetik bir açıdan çok nadir bakmışızdır. Oysaki kâğıtlara ilginç şekiller vererek onları göz alıcı görsellere dönüştürmek mümkündür. Bunun için gerekli olan şeyler ise oldukça basit; birkaç renkli kâğıt, bir kamera, ışık ve kâğıtları katlayıp birleştirmenize yarayacak bir kaç ataç etkileyici görseller oluşturmanızı sağlayacaktır.

Bu tekniği uygulamanız için çok üstün nitelikli kameralara ihtiyacınız yok. Bu iş için her tür kamera uygun olacaktır. Makro objektiiniz varsa kullanabilirsiniz. Ancak eğer yoksa 50mm f/1.8 objektile birlikte kullanacağınız uzatma tüpleri de işinizi görecektir. Tripod kullanmak da çekimi kolaylaştırması açısından faydalı olacaktır. Bu hem size, az ışıkta uzun pozlama imkânı verecek, hem de çekim esnasında kâğıdı düzeltmeniz gereken durumlarda size yardımcı olacaktır.

Çekim için her tür kâğıt uygundur. Ancak ince kâğıtlar buruşturmadan katlanabildikleri ve kolayca şekil verilebildikleri için daha güzel sonuçlar verecektir. A4 boyutunda bir kâğıt boyut açısından daha kolay şekil verilebildiği için kullanışlıdır. A3 kâğıtları da arka plan olarak kullanabilirsiniz. Çekim için farklı renkte kâğıtlar alarak, aralarındaki renk uyumunu ve kontrastını belirleyerek deneme çekimleri yapabilirsiniz. Bu teknik, denemelere oldukça açık bir tekniktir. Kâğıtları aynanın önüne koyarak yansımalar yakalayabilir veya renkli laş jelleri kullanarak değişik renk karışımları elde edebilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın