Atölye Fotoğraf

Reflektör Renklerinin Özellikleri

Konu reflektör kullanımı olduğunda yansıtıcı yüzeyinin hangi renkte olacağı çok önemli bir konudur. Yanlış olanı seçtiğinizde çekiminizde istediğiniz sonuçları almanız mümkün olmayacaktır; örneğin çok güçlü ya da çok zayıf bir yansıtma yapabileceğiniz gibi çok soğuk ya da çok sıcak bir etkiye de maruz kalabilirsiniz. Fotoğrafçılığın her alanında olduğu gibi burada da hangi rengin nasıl bir etki yarattığını görmenin yolu deneyimlemekten geçiyor, bu yüzden farklı ışık koşullarında farklı yansıtıcı yüzeyleri deneyerek sonuçları kendiniz görmelisiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey cilt tonunun nasıl etkileneceği olmalı; çoğu zaman modelimizin en doğal cilt tonlarına sahip olmasını isteriz, bu noktada en iyi sonuçları veren yüzey ise beyaz yüzeydir. Eğer ışık seviyesi çok düşükse gümüş yüzeyi de kullanabilirsiniz ama etkisinin çok soğuk olmamasına dikkat edin, özellikle de yoğun gölgeli ortamda çekim yapıyorsanız.

Işığı ısıtmanızın gerektiği zamanlarda ise altın renkli yüzeyi kullanmalısınız ancak doğal olmayan etkiler oluşmaması için yine dikkatli olmalısınız. Güneşin altın saatteki etkisini taklit etmek istiyorsanız altın renkli yüzey bunun için harika bir yardımcıdır. Altın ve gümüş yüzeylerin yanı sıra piyasada melez metalik yüzeyler de bulunmakta. Sunfire ve benzeri yüzeyler farklı oranlarda altın ve gümüş yüzeyi kombinleyerek yüksek verimli ve etkili yansıtma üretirler. Genelde standart altın ve gümüş yüzeylerden daha pahalıdırlar ancak düzenli olarak portre çekiyorsanız böylesi etkili bir aksesuara yatırım yapmak akıllıca bir çözüm olacaktır.

Metalik yüzeyler yansıma bakımından çok daha etkilidirler; bir başka deyişle metalik olmayan yüzeylere oranla çok daha fazla ışık yansıtırlar. Bu yüzeyler özellikle çok yavan bir ışıkta çekim yaptığınızda faydalıdırlar. Ayrıca metalik yüzeyli bir relektörle aydınlık bir alandan gölgelik bir alana ışığı yansıttığınızda ışığın ne kadar yol kat ettiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Gölgeye sebep olan ögelerin yoğun olduğu şehir çekimlerinde bu yüzeyin faydasını ne kadar anlatsak az. Tabi şunu da aklınızda tutmanızda yarar var: güneşin bol olduğu parlak günlerde metalik yüzey kullanırsanız gölgelik alanda dahi modeliniz fazla ışıktan dolayı gözlerini kısmak zorunda kalabilir, bu yüzden bu gibi durumlarda beyaz yüzeyi tercih edin.

Piyasada bulunan relektörlerin çoğunun bir yüzeyi beyaz, diğer yüzeyi ise metalik renktedir; bunların çok az bir sayısında iki yüzeyin de metalik olduğunu görürsünüz. Farklı ışık koşullarında farklı yansıtıcı yüzeylerin farklı etkiler vermesi sebebiyle bizim tavsiyemiz birden fazla relektöre sahip olmanız yönünde olacaktır, böylece çekimlerinizde değişik sonuçlar yakalayabilirsiniz. Bu arada, aynı anda birden fazla yansıtıcı yüzey de kullanabilirsiniz, sadece sonuçların yapay görünmemesine dikkat edin.

Etiketler

Yorum ekle

Yorum yapmak için tıklayın